Cardiom cihazı kısa ve uzun süreli kardiyak ritim takibi amacıyla kullanılan bir Mobil EKG Holter cihazıdır.
Cardiom tek şarjla 72 saate kadar çalışma ve toplamda 42 güne kadar EKG kayıt imkanı sunmaktadır. Bu sayede hem kısa süreli hem de uzun dönemli ritim takibi için çok uygun bir cihazdır. Ayrıca sunduğu gelişmiş mobilite ve GSM iletişim özellikleri ile de diğer Holter cihazlarından farklıdır. Cardiom cihazı ile ilgili detaylı teknik bilgiyi “Özellikler” sayfasından inceleyebilirsiniz. Sistemin finansal ve servis ile ilgili avantajları için "Bize Sorun" sayfasından ileteceğiniz bilgileriniz doğrultusunda sizinle iletişime geçilecektir.
Cardiom cihazının tüm hakları Livewell A.Ş.’ye aittir. Kısa dönem/uzun dönem kiralama, kullanım bazlı ödeme, satın alma gibi seçenekler için “Bize Sorun” sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Cardiom cihazı Livewell Akıllı Sağlık Platformu ile birlikte kullanılır. Web tabanlı bu yazılıma giriş yapabilmeniz için kullanıcı adı ve şifreniz olması gerekir. Kullanım sözleşmesi ile birlikte bu bilgiler tarafınıza iletilecektir.
Sistem kapalı iken, açma/kapama ve ses açma/kapama butonuna aynı anda üç saniye basın. SDCard’a kaydedilen veriler silinecek ve sistem sıfırlanacaktır.
Evet. Pil değiştirmeden önce Cardiom’un açma/kapama butonuna uzun süreli basarak kapattığınıza emin olun. Bu şekilde yapılan kayıt durdurulacak ve yeniden açılınca yeni kayıt başlayacaktır.
Evet. Yıkanmadan önce Cardiom’u kapatın, kablo uçlarındaki çıtçıtları elektrodlardan sökün. Cardiom ve kabloları güvenli bir yerde muhafaza edin. Yıkandıktan ve kurulandıktan sonra yeni elektrodları vücudunuzun aynı yerlerine yapıştırın. Elektrodları ikinci kere kullanmayın. Cardiom kablolarını da çıtçıtlarının doğru biçimde oturduğuna emin olarak doğru elektrodlara yerleştirin. Cardiom cihazını açın. Cihaz yeniden kayda başlayacaktır.
Hekiminizin ve holter teknisyeninin verdiği öneriler doğrultusunda, vücudunuzda farklı bir semptom hissettiğiniz zaman (çarpıntı, baş dönmesi vs) Cardiom cihazının alarm düğmesine basmanız tavsiye edilir. Bastığınız anın 7 saniye öncesi ve 3 saniye sonrasına ait EKG kayıtları, sistemde bulunan GSM veri hattı üzerinden Livewell Akıllı Sağlık Platformu’na iletilecektir. Bu kayıtlar web ya da mobil yazılım üzerinden doktorunuz tarafından incelenebilecektir.
Sistem kutusunda bulunan hangi kabloların nereye takılacağını gösteren şekil ve sitenin “Nasıl Kullanılır” kısmında yer alan şekil, size elektrodları ve kabloları nereye takacağınız konusunda yol gösterecektir.
Cihazın pili bitmek üzere olabilir. Kapatıp pilini değiştirin ve tekrar açın. Uyarı kesilmezse cihazı kapatıp hizmeti aldığınız yere başvurun. Kesildiyse çıkardığınız pili şarj etmek üzere şarj ünitesine takın. Cihazın seslerini en alttaki ses kapama düğmesine basarak kapatıp açabilirsiniz.
Cardiom cihazı açıldığı anda, üzerinizdeki elektrodlar ve kablolar doğru yerlere takıldıysa kayıt almaya başlar. Cihaz üzerinde sadece ON ışığı yanıyorsa, açma/kapama düğmesine kısa bir kere basın. Sistem kontrol ışıkları kısa bir süreliğine tekrar aktif olacaktır. Açma/kapama düğmesinin yanındaki ışık yanıyorsa kayıt yapılıyor demektir.
Cardiom’un içinde pil varken ve kapalı iken açma/kapama düğmesine kısa bir kere basarsanız, sol tarafta bulunan ışıklar size batarya seviyesini gösterecektir. Cardiom açıkken açma/kapama düğmesine kısa bir kere bastığınızda, soldaki ışıklar önce kısa bir süreyle batarya seviyesini gösterecek, sonra kendi fonksiyonlarını göstermeye başlayacaktır.
Cihazı, çantası ile verilen set içerisinde bulunan medikal seviye şarj cihazı haricinde başka bir şekilde şarj etmenizi önermiyoruz. Ancak zorunlu hallerde cep telefonu, tablet gibi elektronik cihazları şarj etmekte kullanılan taşınabilir şarj cihazlarını mikro USB uca sahip bir kablo (ya da sistem şarj cihazının kablosu) ile kullanarak cihazı şarj edebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir bilgisayarın USB portu aracılığı ile de cihazı şarj edebilirsiniz. Elektrik hattına bağlı şarjlarda ise kayıt kalitesi ve kullanıcı güvenliği için cihazın kapalı durumda ve kullanım dışında olması gerekmektedir.
X-Ray cihazından geçmesinde de bir sakınca yoktur.
Kablonuz çıktıysa çıtçıtını kullanarak ait olduğu elektroda oturtun. Koptuysa, hizmet aldığınız yere haber verin.
Açma/kapama düğmesine kısa bir kez basın. Sol taraftaki ışıkların hiç biri yanmıyorsa pili bitmiş olabilir. Pilini değiştirerek tekrar batarya seviyesini kontrol edin. En az bir ışık görüyorsanız, sistemi açmayı deneyin. Açılırsa, diğer pili şarja koyun ve dolunca hemen sistemin içindeki ile değiştirin. Eğer hiçbir ışık görmezseniz, pillerden birini bir süre şarj ederek, sistemi tekrar açmayı deneyin. Yine de açılmıyorsa hizmet aldığınız yere başvurun.
Cihazın çalışma süresi boyunca bir miktar ısınması normaldir. Eğer cihazın hızlı bir şekilde ve normalden fazla ısındığını düşünüyorsanız, cihazı hemen kapatın ve pilini çıkararak yedeğini takın. Eğer aynı durum tekrarlanıyorsa cihazı kapatın, pilini çıkartın ve bir daha kullanmayın. Karşılaştığınız durum hakkında hizmet aldığınız yere bilgi verin.
Elektrodları önce vücudunuza doğru yerlere yapıştırın ve kablo uçlarındaki çıtçıtları kullanarak doğru elektrodlara yerleştirin. Sağlam bir şekilde takıldığına emin olun.
İkinci yöntem, elektrodların arkasındaki yapışkan kısmı açmadan, kablolara monte etmenizdir. Bu şekilde çıtçıtlardan düşmeyeceğine emin olabilirsiniz. Sonra yapışkan kısımları açarak vücudunuzda doğru yerlere yerleştirebilirsiniz.
Hizmet aldığınız kurum, size yeteri kadar elektrod temin etmiş olmalıdır. Eğer yeterince elektrod yoksa, hizmet aldığınız kuruma başvurun.